Din cauza căldurii şi secetei din această vară albinele şi viespile au devenit extrem de agresive, atacând din ce în ce mai des oamenii.
Spitalul judeţean şi farmaciile din oraş au fost luate cu salt de către giurgiuvenii care au fost victimele vispilor care au devenit foarte agresivi din cauza caniculei.
Apicultorii spun că vremea este principalul vinovat. După ce anul trecut a fost unul ploios, cel mai rău din ultimele două decenii, anul acesta a adus caniculă, iar crescătorii de albine sunt din nou în impas din cauza secetei. Apicultorii spun că dacă nu au front de lucru albinele se îndepărtează mult de stupi şi ajung chiar şi în zonele urbane unde debusolate atacă oamenii şi animalele. Viespile sunt favorizate de construcţiile din lemn, fructele zaharoase şi verdeaţă.
Viespile şi albinele terorizează judeţul!
Publicat
: august 17, 2015

Citește și …
-
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0
-
-
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0
-
-
-
-
-
La mulți ani, domnule Cătălin Corbea!
Posted in: Actualitate, Dezvaluiri Comments: 0
-
-
-
Festivalul PLAY Giurgiu revine: Proiecții în aer liber, ateliere și tehnologie AI în ultimul weekend din iunie
Posted in: Actualitate Tags: PLAY Giurgiu, teatrul tudor vianuÎntre 26 și 28 iunie 2026, Giurgiu devine o scenă deschisă unde artele vizuale redefinesc spațiul public. Pentru a treia vară la rând, Festivalul PLAY activează curtea Teatrului „Tudor Vianu”, esplanada și alte puncte cheie din oraș, propunând o reconectare a comunității prin cultură, experimente tehnologice și proiecții sub cerul liber. Evenimentul a fost anticipat […]
Read More









Post your comments