În timp ce oamenii politici vorbesc peste tot despre crearea de noi locuri de muncă, marile companii părăsesc pe capete oraşul nostru.
Un nou val a fost la începutul anului când retailerul roman de încălţăminte Leonardo a închis magazinul pe care îl avea la Mall-ul din centrul oraşului. A fost urmat de către magazinul de electronice Domo, care a ales să renunţe la sediul din Giurgiu.
Leonardo se afla de mai bine de trei ani în insolventa, iar planul de reorganizare a presupus închiderea mai multor locaţii ce nu erau profitabile. Domo a fost mereu cu un pas în urma principalilor concurenţi.
Semnalul nu este deloc unul bun pentru Giurgiu. Mai bine de 70% dintre giurgiuveni lucrează în sectorul bugetar: administraţie locală, jandarmerie, poliţie, penitenciar. Sectorul privat oferă, în majoritatea cazurilor, salariu minim pe economie.
Uşor, uşor locuitorii devin de pe o zi pe alta mult mai săraci, iar politicienii vorbesc doar despre strategii.
Marile companii părăsesc oraşul Giurgiu

Citește și …
-
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0
-
-
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0
-
-
-
-
-
La mulți ani, domnule Cătălin Corbea!
Posted in: Actualitate, Dezvaluiri Comments: 0
-
-
-
Festivalul PLAY Giurgiu revine: Proiecții în aer liber, ateliere și tehnologie AI în ultimul weekend din iunie
Posted in: Actualitate Tags: PLAY Giurgiu, teatrul tudor vianuÎntre 26 și 28 iunie 2026, Giurgiu devine o scenă deschisă unde artele vizuale redefinesc spațiul public. Pentru a treia vară la rând, Festivalul PLAY activează curtea Teatrului „Tudor Vianu”, esplanada și alte puncte cheie din oraș, propunând o reconectare a comunității prin cultură, experimente tehnologice și proiecții sub cerul liber. Evenimentul a fost anticipat […]
Read More






Post your comments