Nici statul, nici cetățenii şi nici investitorii nu au obţinut vreun avantaj, atât timp cât gazul s-a aflat la sute de metri sub apă. Aşadar, cei care critică legea ar trebui să știe că nu poți pierde ceea ce nu ai.
Statul român și cetățenii români au de câștigat doar dacă acel gaz va fi adus la suprafață şi asta a votat PSD: o lege care să aducă gazul la suprafață.
Statul va câștiga miliarde la buget și va avea prioritate în achiziția gazului exploatat. Astfel, vor fi mai mulți bani și mai mult gaz pentru România. Aceasta e cea mai rapidă cale de a deveni independenți de gazul rusesc. Prin noua lege, România își poate fructifica acest avantaj pe care nu îl au cele mai multe state din Uniunea Europeană.
Faptul că unii investitori sunt încă nemulțumiți de forma adoptată de Parlament, în privința suprataxării gazului exploatat din Marea Neagră, e cea mai clară dovadă că statul român își apără interesele.
Preşedintele PSD Giurgiu, deputatul Marian Mina: Legea offshore va permite extragerea gazului românesc din perimetrul Mării Negre!
Publicat
: mai 19, 2022
Related Articles
-
-
Marian Mina, deputat PSD de Giurgiu: România trebuie să meargă înainte şi acest lucru este posibil doar dacă TOŢI cei care au cerut încrederea oamenilor își asumă responsabilitatea până la capăt!
-
Marian Mina, deputat PSD de Giurgiu: Bolojan joacă la ruletă viitorul românilor, ca să-şi hrănească setea de putere!

Citește și …
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0 -
O promisiune pentru viitor: Capsula timpului a „ Minionilor” din Giurgiu
Posted in: Actualitate, Social Comments: 0
-
-
-
-
Vacanță plăcută din partea Școlii Gimnaziale Nr. 1 Izvoarele
Posted in: Actualitate, Administratie Comments: 0 -
-
-
-
-
-
Marian Mina, deputat PSD de Giurgiu: Bolojan a minţit şi continuă să mintă cu neruşinare!
Posted in: Actualitate, Politica Tags: deputat Marian Mina, PSD GiurgiuPână şi preşedintele României recunoaşte public că PNL și-a schimbat poziția față de ceea ce anunțase la consultări! De fiecare dată au făcut aşa: ba au vrut cu PSD, ba au vrut fără, ba guvern tehnocrat, ba n-au mai vrut nimic. Nu au niciun pic de respect, de consideraţie faţă de români şi s-a dovedit, […]
Read More-
ANUNT DE LICITATIE
Posted in: Actualitate, Administratie Tags: Administrația Zonei Libere Giurgiu S.A, licitatie -
-









Post your comments